Ion Ceban și referendumul rușinii din Găgăuzia – 2014

Ion Ceban și referendumul rușinii din Găgăuzia – 2014

În 2014, când Găgăuzia vota pentru Uniunea Vamală cu Rusia, Ion Ceban nu protesta. Aplauda. Era liderul acestui referendum ilegal orchestrat de oligarhii ruși.

 

În timp ce Moldova mergea spre Europa, el mergea cu Dodon la Comrat. Spunea că referendumul e „un semnal important”, că „vocea poporului” trebuie ascultată. Dar nu era vocea poporului - era vocea Kremlinului . 

Azi ne spune că e „pro-european”. Dar în 2014, sprijinea dezmembrarea țării! A tăcut când se cerea federalizarea. A susținut când se cerea întoarcerea cu fața spre Moscova.

Ion Ceban n-a fost niciodată pentru Europa. A fost întotdeauna Doar pentru el.